Publikační činnost aneb, jak jsem začala psát

  Když jsem učila na pedagogické fakultě, přišla za mnou jednou paní z nakladatelství s otázkou, zda nechci napsat knihu o počítačích pro děti?
  Nejprve jsem se zarazila a chtěla hned říci ne. Na škole jsem slohové práce přímo nesnášela. A teď? Abych psala knihu? To rozhodně ne! Paní mě nakonec přemluvila, abych to alespoň zkusila a protože jsem v té době neměla ani peníze, tak jsem nakonec kývla.
  Vytvořila jsem tak knihu Hrajeme si s okny, která se nakonec lidem líbila a jí zkusila dál něco psát. A já si ji dodnes vážím také, i když pro dnešní dobu píše již o starých věcech.

       

  Někdy později jsem napsala ještě jednu knihu pro děti s obyčejným názvem Počítač pro děti a podtitulem Hrajeme si s texty a obrázky.
  Jinak píši články pro časopis Počítač pro každého. Tipy na články často čerpám právě na školení, když mě lidé kladou různé dotazy nebo když vidím, v jaké oblasti mají lidé problény.

Excelujte v tabulkách

Myslím, že Excel patří k programům, které mohou usnadnit spoustu činností. Proto jsem se rozhodla napsat text, který by obsahoval mnoho řešených příkladů a nápadů z praxe s použitím vzorců a funkcí, které vám Excel nabízí. Můžete si zkusit vyřešit příklady od nejjednodušších až ke složitějším.
Tento text vyšel nakonec jako časopis, speciální číslo Počítače pro každého. Computer Press nechtěl text vydat, jen ze zásahy, s kterými jsem nesouhlasila.
Zjistila jsem, že někteří lidé se k tomuto časopisu vrací i v současné době, když už pracují s daleko vyšší verzí Excelu. Ono jaksi funkce a vzorce jsou stále stejné, jen se prostě průvodce jinak volá.

Proč kniha o ECDL?

Víte co znamenají písmena ECDL? Jedná se o certifikát European Computer Driving Licence, který se osvědčil již v mnoha státech. Česká republika se k těmto zkouškám připojila 2.6.1999.
Chtěla jsem vytvořit knihu, která může lidi připravit formou řešených otázek na testy všech sedmi modulů ECDL.
Kromě otázek a návodů k jejich řešení zde najdete i na nejčastější chyby a vysvětlený princip hodnocení otázek. Můžete si zkusit vypracovat vzorové testy nanečisto a zjistit tak, jak byste u opravdových zkoušek uspěli.

       


Zkusila jsem si vydat příručky

Napadlo mě, že bych mohla napsat jen tenké jednoduché příručky jako pomoc při práci s Wordem nebo Excelem.
Aniž bych o tom moc přemýšlela, texty jsem vytvořila a říkala si: "Nyní už jen vydat".
To se ale ukázalo trochu složitější, nakonec se mi to povedlo, ale jen vlastním nákladem. Podle odezvy byly asi příručky fajn, ale i přesto další výtisky v papírové podobě nechystám.
V současné době jsou všechny v tištěné podobě rozebrány, proto je najdete pod odkazem knihy jen v podobě elektronické.